Któż nie zna uniwersalnego powiedzenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć? Odnosi się ono zarówno dosłownie do zdrowia, jak i w przenośni – do samochodów, komputerów oraz rzecz jasna, do zegarków mechanicznych. Jak postępować, by uchronić mechanizm przed uszkodzeniem, namagnesowaniem lub zalaniem wodą? Jak często należy oddawać zegarek do przeglądu?
Dla początkujących użytkowników zegarków mechanicznych
Jeśli właśnie stałeś się szczęśliwym właścicielem nowego zegarka mechanicznego, a wcześniej korzystałeś z urządzeń elektronicznych, koniecznie zapoznaj się z treścią instrukcji obsługi. Choć brzmi to banalnie, znajdziesz w niej wszelkie wskazówki dotyczące nastawiania oraz użytkowania w trosce o jego długowieczność. Jedną z ważniejszych porad producentów jest to, by nie przestawiać datownika między godziną 21:00 a 3:00, aby nie uszkodzić mechanizmu. Poszczególne modele różnią się od siebie, dlatego warto zwrócić uwagę na przykład na metodę nastawiania, jeśli zegarek ma dodatkowe funkcjonalności.
Ostrożności nigdy za wiele
Zegarki mechaniczne w najbardziej skomplikowanych wariantach zbudowane są nawet z tysiąca elementów. Konstrukcja pomimo swojej odporności na różne czynniki ma pewne ograniczenia. Warto na przykład ostrożnie wkładać zegarek na rękę, uważając przy tym, by nie naruszyć precyzyjnego mechanizmu, cofając wskazówki bądź przypadkowo wykonywać inne działanie. Najczęstszą przyczyną awarii urządzeń z ręcznym naciągiem są różnego rodzaju silne wstrząsy i upadki, dlatego należy bezpiecznie przechowywać zegarek wtedy, gdy nie jest używany, zrezygnować z noszenia go podczas intensywnego treningu oraz kontrolować stan skórzanego paska. Zerwanie bransolety może skutkować upadkiem zegarka na przykład na chodnik, co może poważnie zaszkodzić mechanizmowi i zarysować jego obudowę.
Ochrona zegarka mechanicznego przed wilgocią i namagnesowaniem
Choć wiele modeli zegarków mechanicznych to urządzenia wodoszczelne, warto wiedzieć, że elementy uszczelniające kopertę mogą ulec zużyciu, co skutkuje osłabieniem wodoszczelności. Dla bezpieczeństwa najlepiej na czas kąpieli zdjąć zegarek, jednak równie dobrą metodą jest odwiedzenie serwisu w celu przeprowadzenia kontroli wodoszczelności. Mimo wszystko polecamy po kąpieli w słonej, morskiej wodzie opłukać zegarek wodą słodką. Częstą przyczyną awarii jest też namagnesowanie, do którego przyczynić się może otoczenie rozmaitych urządzeń (smartfonów, laptopów, płyty indukcyjnej, bramek na lotnisku itp.). Usterka ta jest łatwa do wykrycia i równie łatwa do usunięcia, jednak z zegarkiem należy udać się do doświadczonego zegarmistrza. Warto co najmniej raz na 3-5 lat zdecydować się na kompleksowy przegląd mechanizmu, dzięki któremu skutecznie przedłużymy jego żywotność.
Zapraszamy do skorzystania z usług autoryzowanego serwisu zegarków luksusowych w salonach Wrzeciono Czasu w Warszawie oraz Gdańsku.
Wrzeciono Czasu
Autoryzowany serwis zegarków