Moje konto

Rotomat – urządzenie do nakręcania luksusowych zegarków męskich i damskich

Ekskluzywne, szwajcarskie zegarki męskie są częstym wyborem popularnych sportowców.

Picture of Wrzeciono Czasu

Wrzeciono Czasu

2022-01-03

W codziennym zabieganiu bardzo łatwo stracić rachubę czasu dlatego niemal każdy z nas ma zegarek – prostszy lub bardziej skomplikowany. Oprócz pokazywania godziny może on być wyposażony w datownik oraz inne przydatne funkcje. Ważną kwestią jest także to, jaki rodzaj mechanizmu napędza nasz czasomierz. Oprócz popularnych zegarków kwarcowych mamy na rynku również modele automatyczne. To właśnie z myślą o ich posiadaczach powstały rotomaty.

Zegarki kwarcowe i automatyczne oraz zasada ich działania

Aby odpowiedzieć na pytanie o to, po co nam rotomat – warto przyjrzeć się bliżej wspomnianym wyżej rodzajom mechanizmów, w jakie wyposażone są zegarki. O ile kwarcowe czasomierze nie wymagają nakręcania, o tyle już tradycyjne mechaniczne napędzane są specjalną, ręcznie naciąganą sprężyną. Dla właściciela oznacza to tyle, że musi on pamiętać o regularnym nakręcaniu zegarka, który w przeciwnym razie zatrzyma się i zmusi posiadacza do wizyty u zegarmistrza.

W zegarkach automatycznych rozwiązano ten problem, wbudowując w mechanizm rotor, zwany też wahnikiem. Dzięki niewielkiemu elementowi, który zawsze jest w ruchu na skutek ruchów ręki właściciela, sprężyna naciąga się automatycznie, a zegarek nakręca samoczynnie. A co, kiedy odłożymy go na półkę, np. na noc? Większość modeli ma tzw. rezerwę chodu, co oznacza, że może pracować w spoczynku przez mniej więcej 40-80 godzin. W przypadku dłuższej przerwy konieczny jest zakup rotomatu.

Czym jest rotomat i do czego służy?

To specjalne pudełko, często bardzo eleganckie, przeznaczone do luksusowych zegarków męskich oraz damskich z mechanizmem automatycznym, wprawiające je w ruch imitujący ten, jaki wykonuje nadgarstek właściciela. Używanie rotomatu pozwala uniknąć zakłóceń spowodowanych rozregulowaniem działania sprężyny w zegarku automatycznym, a co za tym idzie – także wizyt u zegarmistrza i szybszego zniszczenia mechanizmu.

Aby rotomat działał poprawnie, musi być podłączony do prądu. Nowoczesne warianty umożliwiają ustawienie liczby obrotów czy ich kierunku. Popularne modele zegarków wymagają zazwyczaj około 600-650, a niektóre nawet 800 obrotów w obie strony na dzień. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór rotomatu.

Czy warto zainwestować w rotomat?

Z pewnością zakup takiego urządzenia nie musi zrujnować portfela. Najtańsze modele można kupić już za 100-200 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że zatrzymanie się np. automatycznego, drogiego zegarka szwajcarskiego wymaga dość kosztownej wizyty u zegarmistrza, a w przypadku zużycia mechanizmu – wymiany czasomierza na nowy – z pewnością o wiele lepszą opcją będzie zaopatrzenie się w rotomat. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz rotomaty w wielu wariantach cenowych. A jeśli nie wiesz, który z nich wybrać – skontaktuj się z nami lub odwiedź sklep stacjonarny z luksusowymi zegarkami w Warszawie oraz Gdańsku. Zapraszamy!